Szanowny Pan
Krzysztof Paszyk
Minister Rozwoju i Technologii
Szanowna Pani
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej
Szanowny Pan
Adam Szłapka
Minister do spraw Unii Europejskiej
Szanowny Pan
Krzysztof Paszyk
Minister Rozwoju i Technologii
Szanowna Pani
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej
Szanowny Pan
Adam Szłapka
Minister do spraw Unii Europejskiej
My, niżej podpisani i podpisane, zwracamy się z pilnym apelem o podjęcie zdecydowanych działań na rzecz rozwiązania narastającego kryzysu mieszkaniowego w Polsce. Sytuacja na rynku mieszkaniowym staje się coraz poważniejsza, dopłaty do kredytów spowodowały skokowy wzrost cen mieszkań, tymczasem rząd myśli o ich ponownym wprowadzeniu. Marże deweloperów są bardzo wysokie. Brak skutecznej polityki mieszkaniowej pogłębia nierówności społeczne i przyczynia się do wzrostu problemów związanych z ubóstwem i wykluczeniem. Koszty mieszkaniowe zaczynają nas przerastać, boimy się o przyszłość naszą i naszych bliskich.
W celu ustabilizowania sytuacji mieszkaniowej w naszych kraju domagamy się w szczególności inwestycji w mieszkania z zasobu publicznego – a priorytetem odpowiedzialnej polityki mieszkaniowej powinny stać się remonty pustostanów oraz niewykorzystanych zasobów mieszkaniowych, z przeznaczeniem dla ludzi, którym trudno jest zapewnić sobie i swoim bliskim godne miejsca zamieszkania w obecnej rzeczywistości rynkowej. W tej grupie znajdują się:
W Polsce, według różnych szacunków, brakuje ok. 2 mln dostępnych cenowo mieszkań, a jednocześnie istnieje od kilkuset tysięcy do ok.1,8 mln pustych mieszkań i budynków, które mogłyby zostać wyremontowane i zasiedlone, rozwiązując dużą część trudnej sytuacji na rynku mieszkaniowym.
Dlatego wzywamy Państwa do podjęcia następujących działań:
Zdajemy sobie sprawę, że rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego wymaga skoordynowanych działań i długofalowej strategii. Jednak jesteśmy przekonane i przekonani, że priorytetowe potraktowanie istniejącego, niewykorzystanego zasobu mieszkaniowego może stanowić kluczowy krok w stronę poprawy sytuacji tysięcy Polek i Polaków. Przy okazji, pozwoliłoby to odpowiedzialnie podejść do kryzysu klimatycznego poprzez remonty istniejących, nie budowę nowych mieszkań.
Pragniemy zwrócić uwagę, że nadanie wysokiego priorytetu wydatkom na dostępne cenowo mieszkalnictwo i zwiększenie alokacji dla gmin na przywracanie pustostanów do życia zwiększa zasób lokalowy gminy i daje dom kolejnym potrzebującym. Natomiast współpraca z samorządami, mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi pozwala efektywnie odpowiadać na bieżące potrzeby mieszkaniowe.
Apelujemy o pilne podjęcie działań i uwzględnienie tej kwestii w najbliższych planach legislacyjnych i budżetowych, w tym w ramach programów finansowanych ze środków unijnych. Mieszkanie to nie lokata inwestycyjna, ale zapewnienie podstawowych potrzeb i praw człowieka, a jego brak prowadzi do wielu problemów społecznych i ekonomicznych. Nie możemy pozwolić, aby w obliczu rosnącego kryzysu setki tysięcy mieszkań pozostawały puste, podczas gdy tysiące ludzi walczy o godne warunki życia.
Z poważaniem,